واردات در مقابل صادرات از شیوه‌های رفع تعهد ارزی حذف شد.

همه باید ارز خود را در نیما عرضه کنند.

🔹بانک مرکزی در حالی بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۹ را اعلام کرده که در مفاد این بسته خبری از واردات در مقابل صادرات غیر نیست و همه باید ارز خود را در نیما عرضه کنند.
🔹بر اساس بسته سیاستی جدید بانک مرکزی درباره نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ٩٩ ، صادرکنندگان مکلف‌اند ، ٨٠ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما و ٢٠ درصد مابقی را به‌صورت اسکناس وارد چرخه اقتصادی کشور کنند، بدین ترتیب، شیوه واردات در مقابل صادرات از این چرخه اقتصادی حذف‌شده است.
🔹نکته جالب توجه ، ممنوعیت صرافی‌ها به ارائه خدمات به آن دسته از صادرکنندگانی است که ارز خود را در مهلت داده شده برنگردانند و لیست آن‌ها از سوی مراجع ذی‌ربط انتشار یابد.
🔹این تصمیم از جنبه های دیگری نیز قابل بررسی است ؛ نخست آنکه به نظر می رسد بانک مرکزی تصمیم گرفته علاوه بر دخالت در سیاست های ارزی کشور در حوزه سیاست های مرتبط با تجارت خارجی نیز دخالت کند و سکان محدودیت های وارداتی را به جای وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر عهده گیرد ، موضوعی که نه تنها طی ماههای گذشته با انتقاد شدید تامین کنندگان و واردکنندگان کالا همراه بوده و موجب افزایش شدید قیمت کالا ها در بازار شده بلکه صدای صاحبان صنایع و تولیدکنندگان را هم درآورده و با افزایش نگرانی ها از کمبود مواد اولیه و اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی و لجستیک اقلام ضروری و کالاهای واسطه ای ، فضای کسب و کار را در کشور با مشکلات جدی مواجه کرده است.
🔹از سوی دیگر بانک مرکزی تلاش دارد با این اقدام تقاضا برای ارز را کاهش دهد و باید دید با اجرایی شدن سیاست های جدید بانک مرکزی ، طی هفته های آتی چه اتفاقی برای بازار ارز رخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *